Kirjaoskuse konspekt. Vanematele eelkooliealistele lastele mõeldud kirjaoskuse õpetamise avatud tunni kokkuvõte

Õpetaja algklassid MBOU "Šahhovskaja keskkool" Šahhi küla, Pavlovski rajoon, Altai territoorium

See materjal on kokkuvõte lastele mõeldud kirjaoskuse klassist ettevalmistav rühm (6–7-aastased). Tunni teema: Heli [h ’], täht Ch.

Ettevalmistava rühma kirjaoskuse kokkuvõte

Teema: Heli [h ’], täht Ch.

Eesmärgid:

Luua tingimused heli [h ’] ja H-tähega tutvumiseks, mida see tähes tähistab;

Tõstke esile omadused heli [h ’], selgitama selle liigendust;

Harjutage lapsi oskuses esile tõsta heli [ch '] terve sõna taustal, määrata selle koht sõnas, leiutada etteantud heliga sõnu;

Arendada laste foneemilist kuulmist, peenmotoorikat;

Kasvatada võimet kuulata täiskasvanu ja üksteise kõnet, töötada kogu tunni vältel.

Varustus: esitlus, arvuti, projektor, signaalikaardid, emotikonikaardid, H-tähe elemendid igale lapsele (sametpaberist).

Tunni käik

1. Tervitused. Tunnivalmiduse kontrollimine.

Tere kutid! Kontrollige, kas teil on töölaual kõik õppetööks vajalik: märkmikud, värvilised pliiatsid ja pliiats.

2. Psühholoogiline hoiak, motivatsioon edaspidiseks tegevuseks.

Paljud ootavad meid täna huvitav töö, õpime uusi asju, rõõmustame edu üle ja hakkame koos ebaõnnestumistega toime tulema.

Kõigil teist on töölaual emotikonid, palun näidake nende abil oma meeleolu. (õpetaja näitab ka naeratust). Ma arvan, et tunni ajal pole teil igav ja meie töö lõpuks paraneb teie meeleolu ainult.

Nii et kutid, minge tööle!

3. Teadmiste uuendamine.

Viimases tunnis õppisime keele keerutajat. Meenutame teda. (foto 1) (üks laps tuletab teistele meelde)

Ütleme seda aeglaselt koos.

Ütleme nüüd kiiresti.

Mis on kõige tavalisem heli?

Meenutame, mis see on: kaashäälik või täishäälik? Raske või pehme? Mida me selle heli kohta veel teame?

Mis värvi on diagrammil kindel konsonant? (foto 2)

Hästi tehtud!

Mis täht tähistab seda heli? (foto3). Kutsume seda kõike kokku.

4. Töö tunni teemal.

Täna peaksime teie ja mina uue heli tundma õppima, õppima selle kohta palju huvitavat ja tutvuma ka kirjaga, millega see kirjas on märgitud.

Heli leidmiseks mõistatage mõistatust: (foto4)

Ta on roheline, kopsakas,

Täiesti okasteta

Terve päeva heinamaal siblimas

Ta tahab meid üllatada lauluga. (rohutirts)

Kes see on? Kas olete näinud tõelisi rohutirtse? Kas olete kuulnud rohutirtsu siristamas?

Soovitan teil nüüd kuulata rohutirtsu siristamist, kuid selle kuulmiseks peame teie ja teie minutiks külmuma ja hoolikalt kuulama. (foto 5)

Kas kuulsite rohutirtsu siristamas? Proovime nüüd muutuda väikesteks rohutirtsudeks ja pomiseda: h-h-h-h-h-h.

Mis heli saime nüüd ja mina?

Kas teie arvates on heli [h '] kaashäälik või täishäälik?

Et teada saada, kas see on kõva või pehme, kuulame helisid sõnades (töötame märkmikus ja esitlusel). Valmistatud pliiatsid. Mida on näha esimesel pildil? Kuulame hääli sõnas kell. (valime sõnas järjestikku iga heli, anname sellele karakteristiku, värvime ringid soovitud värviga: täishäälikuhel - punane, kõva konsonant - sinine, pehme kaashäälik - roheline) Mida näitab teine \u200b\u200bpilt? Kuulame sõnu tass helisid. (tööd tehakse samamoodi) (foto 6)

Nii et olete skeemid õppinud, hästi tehtud! Mida saame nüüd öelda heli [h '] kohta? Ka kutid, heli [h ’], nagu heli [w], nimetatakse ka susisemiseks. (foto 7)

5. Füüsiline harjutus vaipadel.

Seisame vaibal

Vaatame igas suunas

Paremale, vasakule, üles ja alla

Vaata ja naerata. (Pea pöörab paremale, vasakule, üles, alla)

Tõstke käed kõrgemale

Kalju paremale, vasakule.

Niimoodi veel üks kord

See töötab koos meiega! (Kujutatud kui tuuleiil puid rokib)

Pöörake paremale, vasakule,

Ja naerata oma naabrile.

Niimoodi veel üks kord

Vaata kõiki meie poole! (Keerab keha paremale, vasakule)

Kallake paremale, vasakule,

Kalluta ennast ära, ära ole laisk

Niimoodi veel üks kord

Vaata kõiki meie poole! (Kallutab paremale, vasakule)

Nüüd lähme kükitama

Oleme naljakad poisid

Niimoodi veel üks kord

See töötab koos meiega! (Tehke pool kükki)

Ja nüüd sõidame kõik

Nagu rõõmsameelne, helisev pall.

Niimoodi veel üks kord

Vaata kõiki meie poole! (Hüpped)

Tõstke käed kõrgemale

Hinga lihtsalt ninaga.

Niimoodi veel üks kord

Ja me lõpetame nüüd. (Hingamisharjutused)

6) Töö jätkamine tunni teemal.

Poisid, heli [h ’] tähistab täht H h. (Foto 8). Nimetagem seda õigesti kõik koos: che.

Vaadake tähelepanelikult h-tähte: kuidas see välja näeb? Ümber märkmikutes objekti, mis näeb välja Ch-täht.

Poisid, vaadake, igaühel teist on teie töölaual H-tähe elemendid, peame neist tähe kokku panema. (lapsed lisavad tähe H)

Hästi tehtud, kõik said selle ülesandega kiiresti ja õigesti hakkama. Nüüd libistage sõrmega üle H-tähe, et see paremini meelde jääks. (lapsed ajavad sõrmedega üle kirja, mille elemendid on sametpaberist välja lõigatud)

Kas teil õnnestus H-täht paremini meelde jätta?

Vaatame nüüd tahvlit tähelepanelikult, meie külaline on väga tark pastakas, mis oskab kirjutada kõiki tähti. Täna näitab ta meile, kuidas kirjutada täht C. (foto 9)

Proovime nüüd korrata nutika pliiatsi liigutusi: võtame pastakatesse lihtsad pliiatsid ja õhus proovime C-tähte kirjutada.

Noh, nüüd arvan, et olete valmis märkmikutes töötama ja ise Ch-tähe kirjutama.

7) Muusikaline harjutus.

8) Omandatud teadmiste kinnistamine.

Täna olete tõesti suurepärane, töötate nii hästi, et minu arvates on aeg mängida. Tahvlil on objekte kujutavad pildid, nende hulgast peate leidma need, kelle nimed sisaldavad heli [ч '].

Hästi tehtud. Ja harjutame nüüd H-tähe leidmist sõnades: sõnad on kirjutatud tahvlile, peate leidma H-tähe ja selle ümber tegema. (foto10)

Suurepärane, sa tegid seda! Soovitan teil kuulata keelekeerutajat ja mõelda, milline heli on tavalisem kui teised.

Harjutame: kordame keele keerutamist aeglaselt, nüüd kiiresti.

9) Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus.

Mis heli me täna kohtasime? Mida sa tema kohta teada said: milline ta on?

Mis täht on märgitud?

Mis tundides tundus kõige huvitavam? Mis ülesannet oli teil raske täita?

Palun näidake emotikone: milline on teie meeleolu nüüd?

Mul on hea meel, et ka teie ja minu tuju on paranenud!

Tund on läbi. Sa tegid täna väga head tööd! Hästi tehtud!

Abstraktne avatud klass kirjaoskuse kohta

vanematele lastele koolieelne vanus

Teema: "Täht I".

Eesmärgid:

Tugevdada laste ideed heli, tähe, silbi, sõna kohta;

Tutvustage I tähte;

Arendada foneemilist kuulmist;

Määrake heli asukoht sõnas;

Kujundada I tähe sisestamise oskus;

Edendada sõbralikke suhteid laste vahel.

Demomaterjal: kirjad kassast, kirjad, päkapikke kujutavad pildid, esemepildid, sõnadega kaardid, Zaitsevi kuubikud, I tähte kujutav plakat ja esemed, mille nimed algavad I tähega, piktogrammid.

Jaotusmaterjal: iseseisva töö lehed, pliiatsid, signaalikaardid "kõvadus-pehmus".

Tunni käik.

Mina Aja korraldamine.

Õpetaja: - Tere kutid! Täna leidsin meie grupist koti. Kes selle kaotas? Saame teada, kui loeme seda sõna.

Õpetaja paneb Zaitsevi kuubikutega sõna "GNOME". Lapsed loevad. Tahvlile kuvatakse pilt koos päkapikkude kujutisega.

Mis selles kotis on? Õpetaja näitab, et kotis on tähti.

Lapsed:- Kirjad.

P .: - Äkki kõlab? Kuidas helid ja tähed erinevad?

D.:Helid räägivad ja kuulevad

Näeme tähti ja kirjutame.

II. Kordamine.

    Mäng "Häälikute ja konsonantide majad".

Päkapikud elasid koos - olid

Nad sõid suppi, keetsid kompotti.

Ainult äkki kõrbes

Nad leidsid midagi kummalist.

Mis see on, vaata,

Selgitage meie päkapikke.

Tahvlil on 2 maja: punane ja sinine.

P .: - Neis majades elavad kirjad. Millised elavad punases majas?

D.: - täishäälikud.

P .: - Mis nad teha saavad?

Kõik häälikud laulavad valjult

Nad muudavad sõnad meloodiliseks.

Ja sinises majas?(Kaashäälikud.)

P .:Ja kaashäälikud suudavad

Röökima, koputama,

Vile, kahin,

Aga ma ei taha neile laulda.

Õpetame päkapikke eristama täishäälikuid ja kaashäälikuid.

Lapsed võtavad kordamööda kotist kirja, nimetavad selle ja panevad vastavas majas tahvlile.

    Mäng "Kaashäälikute külastusel".

P .:- Kaashäälikute majas on kaks tuba: roheline ja sinine. Kes nendes tubades elab?

D.: - sinises toas on kõvad kaashäälikud ja rohelises - pehmed.

P .: - Kaashäälikud armastavad külalisi vastu võtta. Aidake loomad õigesse tuppa juhatada. Ma näitan pilti ja te nimetate selle ning määrate sõnas esimese heli. Kui see on kõva konsonant, siis saadame külalise sinisesse ruumi ja kui see on pehme, siis rohelisse. Signaalikaartide abil näitame õiget teed.

Õpetaja näitab pilte: sebra, hiir, liblikas, konn, karu, elevant. Lapsed tõstavad esile esimese heli ja näitavad sinist või rohelist kaarti.

    1. Uus teema.

1) Mäng "dešifreeri ja loe".

P .: Päkapikud tulid meile külla,

Päkapikud tõid midagi.

Mis see on?

Saame teada, kui loeme seda sõna.

Õpetaja kutsub pilte ja lapsed kordavad ainult esimest silpi, seejärel moodustavad nad sõna "kingitus".

    Mis see kingitus on?

Saan oksalt ümmarguse, punase.

Panen selle taldrikule, "aita ennast" - ma ütlen sulle.

D.: -Apple.

P .: - Sõnas "õun" on esimene täht mina.

Kuvatakse Y-tähega plakat.

2) Kirja tähistamine I

Imetlen ennast: "Ma olen kõige ilusam!"

Ta võttis jala vasakule ja hakkas sõnadega tantsima!

Pöörame tähelepanu sellele, kuidas see täht on kirjutatud (vaatab vasakule).

P .:- Ühele meie päkapikkudest meeldib I täht nii väga, et ta mõtles selle tähega endale isegi nime välja! Lugege seda nime.

Õpetaja paneb Zaitsevi kuubikutega välja nime "Yasha". Lapsed loevad.

Kuid Yasha nägi sisalikku ja otsustas selle kinni mängida, et temaga mängida. Aidake päkapikul sisaliku juurde pääseda.

Päkapikk saab läbi käia ainult pilte, mille nimed algavad I-tähega.

Lapsed joonistavad markeriga raja, ühendavad pilte: kast-muna-ankur-õunad-sisalik.

P .:- Täht olen hämmastav, see tähendab tervet sõna.

Kiri ütleb endale:

"Vaata, see olen mina."

Ja enda kohta võin öelda: olen Evgenia Aleksandrovna. Ja kes sina oled? (Lapsed vastavad.)

Poisid, mitu päkapikku on meie juurde tulnud? (7)

Kui kõik ütlevad: "See olen mina." Mis juhtub?

Postitatud postitus:

7I

Lapsed lahendavad mõistatuse.

P .:- Mis on perekond? Mis perekond seal on?

3) I-tähega silpide lugemine.

P .:- Gnoomid tahavad mängida tähega I. Tutvustame neile mängu "Vennad-õed".

Mäng Zaitsevi kuubikutega. Esiteks lugesid lapsed suurt kuubikut (näiteks MA) ja seejärel väikest (MINU) ning ehitasid kahest kuubikust torni. Edasi loetakse teisi silpipaare: la - la, na - nya.

Ja nüüd lisame silbid ja saame sõnad: la - väljad, mina - nimi, nya - vann.

Kehaline kasvatus.

Meie päkapikud on väsinud

Uurisime tähti kaua,

Ja ilmselt sõbrad

Lõdvestu ja on aeg meie jaoks.

Pallimäng "Hard-soft". Lapsed seisavad ringis. Õpetaja viskab palli lapsele ja kutsub kõva konsonandi (näiteks "n") ja laps viskab palli tagasi, hääldades pehme konsonandi ("n").

IV. Ankurdamine.

Mäng "Muuda tähte". Tahvlil on kaardid sõnadega: fe n , R a d, m e h.

P .:- Meist saavad nüüd võlurid, muudame ühe sõna teiseks.

Esiletõstetud täht muutub täheks I:

föön - haldjas

rõõmus - rida

mõõk - pall

V. Iseseisev töö.

Poisid, proovige ülesanne kenasti, kaunilt täita. Annetame teie tööd päkapikkudele. Nad jätkavad rõõmsalt kirjade uurimist.

Vi. Alumine rida.

Poisid, kui tore töö te olete! Tegime täna palju:

Õppisime uue kirja,

Mängisime sõnadega

Päkapikke treeniti koos

Ja sai kingitusi,

Ja Y-täht aitas meid kõiges.

Tahvlil on õunapuu, millele kinnitatakse iga lapse jaoks isikupärane õun (valmistatud punasest paberist). Kõik leiavad oma nime ja võtavad oma õuna.

Kirjandus:

1. Birjukova I.V. I-tähega tutvumine.

2. Kostyleva N.Yu. 200 meelelahutuslikku tähtede ja helidega harjutust 5-6-aastastele lastele.

3. Bitno G.M. Tähtede ja silpide kaardid koos piktogrammidega.

Kokkuvõte kooli ettevalmistusrühmas lastele mõeldud kirjaoskuse tunnist

Ülesanded:
- foneetilise taju parandamiseks, võime määrata lauses sõnade arv ja järjestus.
- Sõna mõiste assimileerimise hõlbustamine lause osana.
- Arendada oskust koostada lauseskeeme ja neid üles kirjutada.
- Parandada dialoogilist kõnet.
- arendada laste fantaasiat ja loovust, aktiveerida kõnet.
- Loo soodne emotsionaalne taust.
- Õpeta ise, täida õpetaja ülesanded.
- kujundada tehtud töö enesekontrolli ja enesehindamise oskus.

Tunni käik
Õpetaja: Tere hommikust! Uus päev on tulnud. Ma naeratan sulle ja sina naeratad üksteisele. Hinga sügavalt läbi nina ja hinga värskust, headust ja ilu. Ja hingake suu kaudu välja kogu pahameelt, viha ja leina. Lapsed, külalised on täna meie tundidesse tulnud. Ütleme neile tere ja istume vaikselt toolidele.
Lapsed: tervitama külalisi ja istuma nende töölauale.
Õpetaja: Täna õppetunnil tuli meie juurde veel üks külaline ja mõistatuse aimamise abil saate teada, kes ta on:
Vihane liigutav,
Elab metsa kõrbes
Nõelu on palju
Ja mitte ühtegi niiti.
Lapsed: Siil.
Õpetaja: Täpselt kutid. Ütle mulle, miks on siil tundlik?
Lapsed: Sellel on teravad nõelad ja seda ei saa silitada.
Õpetaja: Vaadake nüüd, mida siil nägi? (otsige täielikku vastust).
Lapsed: Siil nägi seent.
Õpetaja: Kui palju sõnu kuulete selles lauses?
Lapsed: Selles lauses on 3 sõna.
Õpetaja: Mis on esimene sõna? Teiseks? Kolmandaks.
Lapsed: Esimene sõna on siil, teine \u200b\u200bon näha, kolmas on seen.
Õpetaja: Laksutame iga sõna. Ja kes arvas, millest ettepanek koosneb?
Lapsed: Lause koosneb sõnadest.
Õpetaja: Saab kirjutada skeemiga. Diagrammi abil saate teada, mitu sõna on lauses. Iga üksikut sõna tähistab ristkülik. Üks ristkülik tähistab ühte sõna. Kui palju sõnu on meie lauses: "Siil nägi seent."
Lapsed: Kolm sõna lauses.
Õpetaja: Kui palju ristkülikuid meie diagrammil on?
Lapsed: Kolm ristkülikut.
Õpetaja: Vaadake meie allolevat skeemi, kuidas see erineb esimesest skeemist?
Lapsed: Teisel skeemil on esimese sõna kohal kriips ja lõpus punkt.
Õpetaja: Sidekriipsuga ristkülik tähistab lause algust ja lause lõppu. Nüüd puhkame.

Kehaline kasvatus "Siil"
Siil trampis mööda rada
Ja kandis seeni selga.
(Kõndides ringides üksteise järel.)
Siil trampis aeglaselt,
Vaiksed kohisevad lehed.
(Jalutan paigas.)
Ja jänku kappab poole,
Pika kõrvaga punker.
Keegi on aias nutikas
Sain viltuse porgandi.
(Hüppab kohale.)

Õpetaja: Nüüd mängime, see, kellele ma nime panen, istub laua taha. Esimesed istuvad maha need lapsed, kelle nimed algavad heliga "A" ja nii edasi. Mida see pilt näitab? (Siil kannab õuna)... Kui palju sõnu selles lauses on?
Lapsed: Siil kannab õuna. Kolm sõna.
Õpetaja: Poisid, igaühel teist on töölaual tööülesannete kaart. Leidke lause jaoks õige skeem: "Siil kannab õuna." Märkige selle lause kõrval olev ruut. Nüüd vaatame, kuidas sa ülesandega hakkama said. Kas kõik täitsid ülesande õigesti? Mis sa arvad, miks esimene skeem meile ei sobi?
Laste vastused.
Õpetaja: Kas kõik tegid seda tööd? Joonista oma kaartidele emotikon. Mängime veel mõnda mängu "Ei tohi eksida"... Ma nimetan lause ja teie laksutate seda ja ütlete siis sõnade arvu.
Oli hilissügis.
Pääsukesed on kadunud.
Esimene lumi sadas maha.
Uus aasta on varsti käes.

Lapsed loevad käsi plaksutades sõnu ja kutsuvad neid lausete järjekorras.
Õpetaja: Mis te kutid, hästi tehtud! Tuletame meelde, millest me täna rääkisime? Kuidas neid kutsuti? Millest siis ettepanek koosneb? Kuidas me määrame lause alguse? Mida paneme lause lõppu?
Lapsed: Sõnadest. Kriipsuga ristkülik. Punkt.
Õpetaja: Poisid on siilil aeg koju naasta - metsa. Ta on väsinud ja tahab puhata. Sa tegid ka head tööd. Kes on oma tööga rahul? Hästi tehtud.

Tarkvara sisu.

  1. Jätkake laste õpetamist etteantud helidega sõnade nimetamiseks.
  2. Jätkake õpetamist sõna usaldusväärse analüüsi läbiviimiseks.
  3. Tugevdada oskust teha lause kahest sõnast; antud sõnaga.
  4. Õppige lauset postitama.

Materjalid ja seadmed.

Demomaterjal:

Punased, sinised, rohelised laastud; juhatus; mänguasja veoauto; õunad.

Jaotusmaterjal:

Punased, sinised, rohelised laastud; hõbedased ristkülikud; õunakujutisega kaardid; pildid koos piltidega erinevaid aineid.

TUNNI PROTSESS:

Mina LIIKUMISVÕIMLUS (Liigendvõimlemine - liigeseorganite (huulte, keele, alalõua) treenimiseks vajalikud harjutused, mis on vajalikud heli õigeks hääldamiseks)

Lugu lustlikust keelest

Kunagi oli lustlik keel. Ta ärkas varahommikul. Ta avas akna (avas suu laiali, et hambaid näidata). Vaatas vasakule, vaatas paremale (keera otsaga pöörake vasakule ja paremale). Ta vaatas taevast (puudutas keeleotsaga ülahuult). Ta vaatas maad (puudutas keeleotsaga alahuult). Nägin taevas päikest, naeratasin laialt (naerata). Ta sulges akna (sulges tihedalt huuled). Keel jooksis vannituppa pesema. Ta hakkas hambaid pesema (harjutus. Me peseme hambaid. Naerata, ava suu, näita hambaid ja laia keelega, et hoida kinni ülemiste hammaste välisküljest, imiteerides hambaharja harjatavaid liigutusi. Samuti: „Peseme alumisi hambaid.) Ja siis loputage suud (pange põsed välja, nagu loputaks suud). Ja ta jooksis kööki hommikusöögiks. Nägin laual moosiga pirukaid ja lakkusin huuli (lakkusin ülahuule paremale, siis vasakule). Ta sõi kolm pirukat ja jooksis õue. Keel istus hobuse seljas ja kappas mäest üles (kabja klõbina jäljendamine aeglaselt). Ja siis tõmbas ta enda lemmiklaulu Aaaaaaaa, Ooooooo, Uuuuuu, Iiiiii, Eeeeeeee, Yyyyy (täishäälikute loendamine). Keel jõudis mäele ja otsustas kiigel kiikuda (harjutus. Kiik. Suu on lahti, huuled naeratavad. Keele asendi muutmine rütmiliselt: 1) keele ots ülemiste lõikehammaste taga; 2) keeleots alumiste lõikehammaste taga. Liigub ainult keel, mitte lõug!). Ta vaatas oma kella (harjutus. Vaata. Ava suu, pista keel välja. Liiguta keelt vaheldumisi paremasse suunurka, siis vasakule.). Aeg koju minna. Ta läks hobuse selga. Sõitsin koju. Ja hobune jookseb kiiresti mäest alla (kabja klõksumise jäljendamine kiiresti).

II. PALLIMÄNG

"Nime sõna"

- Poisid, nüüd mängime naljakat mängu "Loitsige sõna". Ma ütlen teile teema ja te ütlete mulle sõnad. Samal ajal anna pall üksteisele edasi, kuni ütlen STOP! (Teemad: lemmikloomad, puuviljad, metsloomad, mütsid, mööbel, köögiviljad.).

- Ja nüüd mängime veel ühte mängu. Ma nimetan teile heli ja te annate mulle mis tahes sõna, mis algab selle heliga.

III. UUE TEEMA SISSEJUHATUS

Lause

Poisid, vaadake, mis mul käes on (näitan mänguautot). Vaadake nüüd, mida ta teeb (näidates, et veok on teel).

- veoauto (auto) sõidab. Meil on teiega pakkumine. Mitu sõna on meie lauses? Mis on esimene sõna? Mis on teine \u200b\u200bsõna.

- Ja nüüd õpetan teid pakkumist levitama. Vaata, meil on mõned hõbedased ristkülikud. Üks ristkülik tähistab lauset ühte sõna. Lauses olevad sõnad tuleks paigutada üksteisest kaugemale. Proovime kokku panna meie pakkumise AUTOSÕIDUD.

- Ja nüüd soovitan teil iseseisvalt töötada. Teil on esemete pilte. Igal on oma pilt. Teie ülesandeks on esitada ettepanek nende üksustega.

Annan lastele aega iseseisvaks tööks.

- Nüüd kuuleme, kes milliseid ettepanekuid sai.

Kutsun lapsi üles oma ettepanek välja panema.

Treeningminutit

"Tuul"

Tuul hingab, hingab (Käed üles - sügav hingamine)

Ja puud kõiguvad endiselt (siis - külgedele, harjade laine)

Tuul on vaiksem, vaiksem (uuesti üles - sügav hingamine)

Ja puud on kõrgemad, kõrgemad (ja alla, pikad väljahingamised)

Istume maha, vaiksemalt, vaiksemalt. (Lapsed istuvad oma töölaua taga)

IV. TEADMISTE KORDAMINE

Sõna usaldusväärne analüüs

Panen õunad veoauto taha ja küsin lastelt, mida veoauto veab. (Õunad). Siis korjan õunad ja jätan ühe, küsides, mida veoauto praegu sõidab. (Apple). Kutsun lapsi üles tegema sõna YABLOKO põhjalikku analüüsi. Kutsun lapsi üles kuulama, kuidas sõna kõlab, tuues iga heli intonatsionaalselt esile. Järgmisena teen ettepaneku iseseisvalt teha sõna usaldusväärne analüüs ja panna see kiibidega õunaga kaardile.

Seejärel sõelub tahvlil olev laps sõna, nimetab helid ja iseloomustab neid. Tuletame meelde reeglit, et heli [y`] on meie kõnes kõige lühem ja on alati pehme konsonant. Lapsed peaksid endas üles leidma vead (kui neid on) ja need parandama.

- Ja kes oskaks mulle öelda, kui palju kindlaid konsonante on ühesõnaga? Kui palju pehmeid konsonante? Kui palju on täishäälikuid?

- Ja mitu silpi on selles sõnas? Miks te nii otsustasite? Vaatame üle. Kuidas me saame seda teha? (pane käsi lõua juurde). Mis silp on rõhutatud? Kuulan laste vastuseid, aidates samas seal, kus abi vaja on.

IV. TULEMUSED

- Poisid, tuletame meelde, mida me täna tunnis tegime?

- Ja mida uut oleme õppinud?

- Kes oli täna meie seas kõige aktiivsem?

koolitaja, GBOU SOSH № 1995, Moskva

Ljudmila Dziuba
Avatud tund kirjaoskuse õpetamise kohta ettevalmistusrühmas "Aitame helisid" Video

Kallid kolleegid!

Täname kõiki, kes lugesid minu eelmist väljaannet ("Avatud tund" Lugema ja kirjutama õppimine. Ettevalmistav rühm. 1. osa "). Täname toetuse ja nõuannete eest. Ja nagu te aru saite, puudutas minu töö "1. osas", ütleme, haridusprotsessi "tehnilist" külge. Seetõttu oli video nii lühike - näidake lihtsalt kogemust ja küsige nõu (nüüd on see eemaldatud ühel eesmärgil - mitte raisata oma aega). Selles postituses (2. osa) on video 20 minutit. Lubasin ka, et kui keegi soovib, lisan tunni tekstifaili. Mida ma naudin.

Niisiis, videotund:

Kirjaoskuse tund ettevalmistavas rühmas

koolitaja Dzyuba L. Yu. (kollektiivseks vaatamiseks).

Teema: "Aitame helisid"

Tarkvara sisu:

1 ... Õppige nimetama etteantud heliga sõnu, jagama sõnad silpideks, leidma rõhutatud silbi.

2 ... Tehke skeemide kohta ettepanek.

3 ... Õppige eristama täishäälikuid, kaashäälikuid.

4 ... Kindlustamaks teadmisi heli sõna eristavast rollist.

Demomaterjal: ümbrik filmist "Helide kuninganna", ümbrikud osadega võtmest, ettepanekute skeemid, helidega "Kummel".

Jaotusmaterjal: lauseskeemid, puuduvate tähtedega sõnad.

Tunni käik:

Uksele koputatakse, tuuakse ümbrik kirjaga.

Koolitaja: Saime kirja, loeme läbi.

Õpetaja loeb:

Tere kutid! Helide haldjas kirjutab teile. Kõik teate, mis helid on. Riik, kus nad elavad, on raamatus. Selle raamatu nimi on "Aabits". Iga laps sai seda võtta - õpetajaga läbi vaadata, lugeda, ülesandeid täita. Ja nüüd varastas selle raamatu koos Malvinaga Karabas-Barabas. Ta pani nad kappi ja lukustas võtmega ukse ning murdis võtme.

Poisid, palun aidake mul võtme kõik osad kokku korjata ja siis vabastate Malvina ja tagastate Primeri poistele. Ja selleks peate täitma kõik ülesanded, mille Karabas - Barabas on teile ette valmistanud.

Karabas-Barabase ülesanded (need on ümbrikus ja õpetaja loeb neid tunni ajal): Olen teile ette valmistanud 6 ümbrikku koos ülesannetega. Iga ümbrik sisaldab osa võtmest. Kui täidate kõik ülesanded õigesti, kogute võtme ja vabastate oma sõbrad vangistusest.

Karabas-Barabase esimene ülesanne:

- Milliseid helisid nimetatakse täishäälikuteks? Milliseid helisid nimetatakse kaashäälikuteks?

Lapsed: Vokaalihääli räägitakse häälega.

Koolitaja: Nii on, helikodude aknad, kus elavad täishäälikud, on tähistatud punasega.

A (punane B (sinine

Y veerg) c veerg)

Koolitaja: Poisid, meil on võtme esimene osa, jääb veel 5 osa kogumine ja seetõttu 5 ülesande täitmine.

Karabas-Barabase teine \u200b\u200bülesanne: ja see ülesanne on keerulisem. See ülesanne on tähelepanelik:

Kuula ja tee kindlaks, milline heli luuletuses sageli leidub?

Trumm tagus oina

Boo! Ja trumm lõhkes.

Lapsed: heli [B]

Rähn õõnes puu

Päevakoor

Rähn ravib iidse tamme

Hea rähn Dubu lub.

Lapsed: [D]

Koolitaja: Täpselt nii, heli [B] ja [D]. Heli lausumisel sulguvad ja avanevad huuled, õhuvool satub takistusse, häälepaelad (kael) väriseb.

Iseloomulik: helid [B] ja [D] on kaashäälikud.

Järgnev (3.) ülesanne Karabaselt- väga raske, loeme läbi. (Silpide lugemine).

Koolitaja: Hästi tehtud kutid, meil on võtme järgmine osa, jääb veel 3 osa kogumine ja seega 3 ülesande täitmine. Proovime ülesanded õigesti täita ja oma sõbrad päästa.

Karabas-Barabase neljas ülesanne: Jagage sõnad silpideks.

Ekraanil olevad pildid: lennuk, kell, maja, orav, trumm.

Koolitaja: Mitu silpi selles sõnas on? Lapsed näitavad nende sõnade skeeme. (jne.)

Koolitaja: Hästi tehtud! Ma näen, et sa oled väsinud. Tule vaibale!

Kehakultuuri minut "Buratino":

Pinocchio venitas

Kord - kummardunud,

Kaks - kummardunud,

Kolm - kummardunud.

Ta sirutas käed külgedele

Ilmselt ei leidnud ma võtit.

Et meile võti kätte saada

Peate varvaste peal seisma.

(Kõigi sõnadega kaasnevad liigutused)

Koolitaja: Poisid, meil on võtme neljas osa, jääb veel 2 osa kogumine ja seega veel kahe ülesande täitmine.

Viies ülesanne Karabas-Barabaselt: Joonistage pildilt ettepaneku ülevaade. (vaata videot).

Koolitaja: Poisid, aga Karabas-Barabas ei eeldanud, et beebid on nii targad ja et me peame oma sõbrad lahti laskma. Meil on viiendik võtmest, viimane ülesanne jääb täita!

Karabase viimane missioon: Ta jooksis natuke nätsu ja kustutas kirjakilde: Sõnad - masinad_, mi_ka, _eti, li_on, b_lka, m_lina, _latok, _isa, co_, _it. (vaata videot).

Koolitaja:Nüüd on meil kõik 6 osa. Paneme neist võtme kokku.

(Lapsed moodustavad võtme osadest).

Koolitaja: Poisid, sulgege silmad. (Kräkker vilgub - võtme asendamine tervega). Oh poisid, juhtus maagia. Võti on muutunud tervikuks!

Lapsed tulevad majja, mille peal on maalitud koldega lõuend. Tõstke lõuend üles - selle all on lossi kujutis. Lapsed avavad selle. Malvina lahkub majast koos tähestiku ja toiduga.

Malvina: Tere kutid! Täname teid kõigi ülesannete täitmise ning minu ja Aabitsa vabastamise eest. Selle eest ma teid kostitan (küpsiste jagamine kirjade kujul).

Koolitaja (kokku võttes): Mida huvitavat, uut olete õppinud? (laste vastused).

Kallid kolleegid. Ootan teie kommentaare. Täname teid selle lehe külastamise eest ja teie aega minu töö jaoks. Lugupidamisega - Dziuba Ljudmila Jurievna, MADOU d / s nr 49 õpetaja, Kaliningrad.

mob_info