Прикмети осені (екскурсія до природи) план-конспект заняття (1 клас) на тему. Конспект екскурсії до міського парку «Осінні зміни в природі Заняття з природознавства

Тетяна Перова
«Екскурсія до осінній парк». Конспект заняття з екології у середній групі

ТЕМА: Екскурсія до осіннього парку. Золота осінь.

МЕТА: вчити дітей розрізняти найбільш характерний стан

осінньої погоди: холодно, йдуть дощі, дмуть вітри, птахи відлітають на південь, з дерев опадає листя,

провести спостереження за осінньою природою,

закріпити уявлення дітей про основні частини дерева (ствол, гілки, листя, вправляти у розрізненні листя за величиною, кольором,

викликати естетичні переживання від сприйняття краси осінніх дерев,

розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, уяву та мовлення,

виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, прагнення піклуватися про неї та берегти.

Хід екскурсії:

Вступна розмова

Яка пора року настала?

Які осінні місяці знаєте?

Який місяць осені зараз?

Ми з вами познайомилися з прикметами ранньої осені. А зараз настала найкрасивіша пора осені – золота осінь. Ми вирушаємо в парк, щоб побачити, як він змінився. Чи став золотим?

Основна частина парку)

Діти, сьогодні ми з вами підемо на екскурсію до парку. Там ми з вами

гратимемо, спостерігатимемо, дізнаємося багато, чого ви ще не знаєте.

Прийшли у парк.

Діти, які ви спостерігаєте в небі? (Тепло, але не яскраве сонце, у небі хмари.)

Що змінилося у природі з настанням осені?

Що бачите на землі? (Килим з осіннього листя, які шарудять під ногами.)Послухаємо це шурхіт.

Діти, подивіться, у парку стало світліше. Як, на вашу думку, дійсно парк став світлішим? А чому?

Послухайте вірш Є. Трутневої « Осінь» .

Стало раптом світліше вдвічі,

Двір як у сонячних променях –

Ця сукня золота

Біля берізки на плечах.

Вранці ми подвір'я йдемо –

Листя сиплеться дощем.

Під ногами шелестять

І летять… летять… летять…

Ми з вами підемо парку та поспостерігаємо…

Подивіться на дерева і скажіть, що сталося з листям? Вони стали жовтіти та опадати. Листя на деревах стає менше.

А тепер, хлопці, давайте помилуємося осінні дерева. Подивіться, які вони гарні. Підійдіть ближче і спробуйте дотягнутися до нижньої гілки дерева. Яка вона висока! Це береза. Розкажіть про неї. Яка вона? (Оповідання дітей.)А яке вбрання у клена? А ось тополя, дуб.

А хто покаже мені стовбур дерева? Обхопіть його пальцями.

Чи можна обхопити ствол дерева пальцями? Чому не можна?” Який

Правильно, стовбур у дерева товстий і його пальцями обхопити не можна.

Тому спробуємо зробити це руками.

Вихователь пропонує 2-3 дітям взятися за руки та обхопити

Хлопці, а хто покаже мені гілки? Правильно, а які вони – товсті

чи тонкі?

А зараз подивимося на листя. Які вони? (Жовті, червоні,

оранжеві, коричневі, у деяких місцях ще зелені.)

А листя велике чи маленьке?

Правильно, різні, є зовсім маленькі, а ці великі.

Давайте зберемо листя, але тільки жовте. Збирають потім

коричневі, потім лише зелені).

Потім на прохання вихователя діти збирають лише маленькі

листя, потім велике. Зібране листя з'єднати в єдиний букет, і

запропонувати дітям подивитися, як вони плавно і тихо кружляючи,

опускаються на грішну землю.

Давайте ми теж покружляємо як листочки.

Молодці красиво. А зараз ми пограємося.

Гра «Дерева». Вихователь каже: - Дує сильний вітер-у-у-у -у і хитає

дерева, всі діти хитають руками з листям «Закружляли листочки»- Діти

кружляють з листям, піднявши руки. «А тепер листочки полетіли на землю».

Діти підкидають листя та присідають. «Змійка з листя»- Діти з листям

беруть один одного за руки та йдуть змійкою.

Ми вже знаємо, що восени часто дощить. Зараз ми пограємось у гру

«Сонечко та дощ»і подивимося, хто ж із вас найуважніший.

Світить сонечко, усі бігають, грають. Та ось пішов дощ, за сигналом

вихователя діти біжать під парасольку.

Запропонувати інші гри. Перед тим, як діти підуть із парку, вихователь

Пропонує помилуватися красою осіннього парку.

Муніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад дитячий садок №28 «Світлячок» Старший гурт.

Підготувала та провела: Бударагіна Л.М.

Мета: Сприяти поглибленню уявлень дітей про ліс:

Завдання:

  • Виявити знання дітей про рослинний та тваринний світ лісу;
  • Розвивати вміння встановлювати найпростіші причинно-наслідкові зв'язки, які дозволяють співіснувати тваринам та рослинам;
  • Дати дітям конкретне уявлення про осінні зміни у природі (похолодання, відмирання наземних частин рослин, зменшення світлового дня, затяжні опади, поведінка тварин восени);
  • Виховувати в дітей віком інтерес до життя лісу, розуміння необхідності збереження його цілісності;
  • Закріпити знання дітей про правила поведінки у лісі.

Матеріал до заняття:

Осіннє листя, природний матеріал: шишки, пеньки, гілки дерев; костюм Лісовика, Лісовика; ілюстрації із зображенням дерев, лісу, ялинки, тварин; картинки з знаками, що нагадують у кожної дитини.

Попередня робота:

Бесіди, ігри, читання творів про природу, ліс, спостереження на прогулянці, загадування загадок, розгляд ілюстрацій у книгах, читання віршів, художньої литературы.

Словникова робота: ялинова гілка, дари лісу, хвоїнки, екстракт смоли, хвойний, щогловий ліс.

(Всі персонажі – діти нашої групи)

Хід заняття

Діти підходять до вихователя та стають півколом.

Якщо на деревах листя пожовтіло.
Якщо в край далекий, птахи відлетіли.
Якщо небо хмуриться, якщо дощ ллється,
Ця пора року, як вона зветься?

Діти: Осінь

Вихователь: Так, правильно, і сьогодні я пропоную поговорити про осінь.

Скажіть, яка погода переважає її прихід?

Яке небо?

Як світить сонце?

Скажіть, які зміни сталися у природі?

(мало світла, тепла, вітряно, дощово)

Вихователь: Так, погода змінилася, але сьогодні вона така чудова, сонячна. Так і хочеться прогулятися осіннім лісом, згадати вірші про осінь, подихати лісовим повітрям, і просто помріяти.

Вихователь: Ну що хочете в ліс на екскурсію?

Діти: Хочемо!

Вихователь: Тоді збираємося в дорогу.

Вихователь: Сьогодні ми підемо з вами екологічною стежкою. Нею можуть йти тільки ті, хто любить і береже природу. Ця стежка позначена чарівними стрілочками. І перша зупинка, послухайте загадку: Взимку та влітку одним кольором.

Діти: ялина.

Вихователь: А чому про неї так кажуть?

Діти: Вона не скидає голки.

Вихователь: Сосна та ялина змінюють свої голки поступово, кожна хвоїнка живе два роки, а потім обсипається і виростає нова.

Що росте на сосні та на ялинці?

Діти: Шишки.

Гра: "З якого дерева шишка?"

Вихователь: Хлопці, кого годує сосна та ялина?

Діти: Звірів та птахів.

Вихователь: А ще люди вважають сосну лікувальним деревом. Сосна виділяє смолу, люди збирають її та роблять ліки. Особливо смола допомагає при алергії. (Розглядаємо екстракт смоли)

Вихователь: Діти давайте зупинимося, подивимося нагору і послухаємо, як вітер грає з кронами дерев.

Вихователь: Хлопці, скажіть, як називається ліс, де ростуть одні сосни?

Діти: Сосняк або «щогловий» ліс, т.к. із сосен раніше будували кораблі, щогли.

Вікторина:

Хто є мешканцями лісу?

Діти:

Птахи: сова, пугач, зозуля, дрізд, дятел, тетерів, глухар, сорока, сич.

Гриби: грузді, подосиновик, підберезник, маслюки, лисички, білий гриб, опеньки.

Звірі: лисиця, вовк, ведмідь, заєць, олень, лось, білка, куниця, кабан, їжачок.

Хто лягає спати на всю зиму?

Хто міняє на зиму шубку?

Хто робить запаси на зиму?

Хто зимує під листям у корі дерев?

(Діти відповідають на запитання та знаходять картинки тварин, яких називають).

Розповідь вихователя про підготовку звірів до зими.

(Виходить дідок – лісовичок).

Вихователь: Хлопці, дивіться дідок – лісовичок іде якийсь сумний. Давайте привітаємось із ним.

Діти: Здрастуйте, дідок – лісовичок (Не чує), вдруге діти вітаються з лісовичком.

Лісовичок: Здрастуйте (Охає і сідає на пеньок).

Вихователь: Що сталося?

Лісовичок: Та ось тут нещодавно гуляли Лісовик з Кікіморою, співали голосно пісні, кричали, голосно включали музику, бігали, насмітили, палили багаття і все залишили. Ось я ледве загасив багаття, і ось подивіться, що вони залишили по собі (сміття, пляшки, папери…).

Вихователь: Не горюй, лісовичку, ми з хлопцями допоможемо твоєму горю, і щось придумаємо (Щоправда, хлопці? – питає дітей). Ну, що підемо шукати Лісовика з Кікіморою

Вихователь: Здрастуйте Лісовик, він не чує, діти знову вітаються з ним.

Ви чому порушуєте спокій лісу?

Лісовик: Це що за малявки такі, щоб мені робити зауваження, це ліс нічий, що хочемо, те й робимо (дивиться на всі боки, шукає Кікімору). Де ж моя Кікімора, куди пішла!

Вихователь: Ти Лісовик не правий. Ліс – це спільний будинокприроди, він для всіх, а ми в ньому лише гості.

Діти, давайте, допоможемо Льошому розібратися у своїй поведінці по відношенню до лісу.

Які правила поведінки у лісі знаєте?

Діти: У лісі не можна:

  • голосно говорити (кричати)
  • включати голосно музику
  • рвати з коренем квіти, гриби
  • ламати гілки дерев
  • розпалювати багаття
  • розоряти гнізда, мурашники
  • стріляти з рогатки у птахів
  • залишати за собою сміття
  • розбивати скляний посуд
  • палити

Вихователь: Хлопці, давайте пояснимо Льошому, таку ситуацію:

1. Якщо спалахнув ліс з вини людини:

Діти: - Загинуть звірі; птахи та їх пташенята

  • згорять дерева
  • не буде чистого повітря
  • не буде ягід, грибів, горіхів
  • а якщо згорять дерева, значить не буде паперу, меблів.

2. Якщо розорити гнізда птахів, стріляти з рогатки птахів, тоді загинуть дерева, т.к. їх точитимуть черв'яки та шкідливі комахи, а цих комах поїдають птахи, чим більше птахів у лісі, тим він здоровіший.

Вихователь: Діти, давайте Льошому розповімо, що ми ще знаємо про охорону лісу.

1. Якщо в ліс прийшов гуляти,
Свіжим повітрям дихати,
Бігати, стрибати та грати
Тільки, цур, не забувати

2. Що в лісі не можна шуміти,
Навіть дуже голосно співати,
Злякаються звірятка,
Втечуть з лісового узлісся.

Гілки з дуба не ламати
Ніколи не забувати
Сміття із трави прибирати!
Даремно квіти не треба рвати!

З рогатки не стріляти!
Ти прийшов не вбивати!

3. Метелики нехай літають,
Ну, кому вони заважають,
Тут не потрібно їх ловити,
Топати, плескати, палицею бити.

4. Ти в лісі лише гість
Тут господар дуб та лось
Їхній спокій узбережи –
Вони ж нам не вороги!

Вихователь: Ну, що Лісовик, ти все зрозумів?

Лісовик: Все я зрозумів (прибирає сміття у пакет). Дякую, вам хлопці, за те, що навчили мене любити та розуміти природу. Жаль тільки Кікімора кудись втекла, їй би теж не заважало б послухати вас.

Вихователь: Лісовик, якщо не буде лісу, де ж ти житимеш, ти не подумав про це? А на згадку хлопці подарують тобі і Кікіморе знаки, що нагадують, будете дивитися і згадувати як треба поводитися в лісі! (Діти дарують Лєшему і Кікіморе знаки, які висіли у них на грудях.)

Вихователь: Ну, що хлопці, а нам час іти в дитячий садок, а то восени дні стають коротшими, і темніти починає рано.

Діти: Ти рости на радість людям
Ми будемо дружити з тобою,
Добрий ліс, могутній ліс,
Повний казок та чудес!

Діти: Ми ростемо, ростемо, ростемо!
Все про світ дізнаємося,
Не скривдимо ми комашок,
Гнізд не розоримо у пташок,

Не зірвемо прекрасну конвалію,
Мурашник збережемо,
Струмок не зробимо.

Вихователь: А ми до тебе ліс ще прийдемо в гості іншу пору року.

Вихователь: Ну, що хлопці, ми сьогодні з вами побували у осінньому лісі, повторили правила поведінки у лісі, закріпили назви дерев, птахів, звірів. Під час усієї екскурсії всі намагалися правильно відповідати на запитання, слухати відповіді своїх друзів, не перебиваючи один одного, виконувати завдання, дані дані вихователем.

Список використаної літератури.

  1. Артемова Л. В. « Навколишній світу дидактичних іграх» . М., 1933 р.
  2. Бондаренко О.К. « Дидактичні ігрив дитячому садку» . М., 1991р.
  3. Виноградова Н.Ф. «Розумове виховання дітей у процесі ознайомлення дітей із природою» . М., 1978р.
  4. Коломіна Н.В. «Виховання основ екологічної культури у дитячому садку» . Москва «Творчий центр» - 2003р.
  5. Маневцова Л.М. «Світ природи та дитина» . Санкт-Петербург «Акцидент» - 2004р.
  6. Молодова Л. «Ігрові екологічні заняттяз дітьми" . Мн., 1996р.
  7. Ніколаєва С. Н. «Комплексні заняття з екології» . Москва «Педагогічне суспільство Росії» - 2005р.
  8. Ніколаєва С.М. «Кохання до природи виховуємо з дитинства» . Москва "Мозаїка-Синтез" - 2002р.
  9. Нуждіна Т.Д. «Енциклопедія для малечі. Диво – всюди» . Я., 1998р.
  10. Попова Т.І. "Світ навколо нас" . Москва «Лінка – Прес» - 2002р.
  11. Селіхова Л.Г. «Ознайомлення з навколишнім світом та розвиток мови» . Москва "Мозаїка - Синтез"

ПРИМІТИ ОСІНІ (план - конспект екскурсії в природу) Цілі: ознайомити дітей з особливостями природи восени, змінами, що відбуваються в рослинному та тваринному світі; розвивати вміння вести спостереження за рослинами та тваринами в осінній період; виховувати любов до природи рідного краю; розширювати кругозір, словниковий запас, Спектр уявлень на цю тему. Обладнання та оформлення: блокнот (зошит) для записів та замальовок, олівець (ручка), інструктивні картки, фотоапарат, коробочки, баночки, невеликі сумочки, екскурсійні лупи. Місце проведення екскурсії: околиці школи (лісопосадка, струмок). Підготовка вчителя до екскурсії: 1. Спланувати маршрут екскурсії місцями з різною рослинністю лісової, придорожньої, прибережної (щоб показати уч-ся особливості в'янення природи різних біоценозів). 2. Приготувати картки-визначники рослин. 3. Провести розмову про охорону природи. 4. Познайомити учнів з творами літератури та живопису, що оспівують красу природи (М. Пришвін, Ф. Тютчев, А. Фет, І. Левітан та ін.). Підготовка учнів до екскурсії: 1. Поговорити з учнями про різні періоди осені (погодними особливостями, змінами в рослинному та тваринному світі, з красою природи, що в'яне, з питаннями її охорони). 2. Ввести три нових поняття про осінь та вказати терміни їх настання: «календарна осінь», «астрономічна», «біологічна». 3. Доручити учням підготувати показники кожного періоду осені (вересень, жовтень, листопад). 4. Підготувати дітей до сприйняття природи, привернути увагу до об'єктів екосистеми "ліс". Формувати вміння правильно поводитися в природі. ХІД ЕКСКУРСІЇ: 1. Організаційний моментпочатку уроку - екскурсії: . Гра "Дзеркало": подивися на товариша. Чи він готовий до екскурсії. . Гра "Порахуємо шапки", "Порахуємо гудзики", "Порахуємо шалики", "Порахуємо кишені". А. Вступне слово. Вчитель: Хлопці, сьогодні я хочу здійснити подорож у природу, подорож не проста, а чарівна. Уважно послухайте вірш і відгадайте, куди ми сьогодні здійснимо подорож: Бродить у гаю листопад По лісах і кленам. Незабаром він загляне до саду Золотистим дзвоном. Зберемо з листя віяло Яскраве і красиве. Побіжить листям вітер Легкий і грайливий. І слухняно листям у слід Птаха полетіли... Вчитель: Здогадалися, про яку пору року цей вірш? (Осінь.) Правильно хлопці, я запрошую вас на екскурсію під назвою «Осінь» Б. Повтор ТБ на екскурсії. Вчитель: Але спочатку давайте згадаємо, як треба поводитися на екскурсії: 1. Треба дотримуватись дисципліни, правил поведінки на дорозі. 2. Не куштувати на смак будь-які ягоди, рослини, гриби. 3. Не чіпати незнайомих підозрілих предметів. 4. Не можна ламати гілки, рвати рослини. 5. Не можна брати та кидати палиці, каміння. Вчитель: Молодці хлопці. Ми згадали правила безпечної поведінки та тепер можемо почати нашу подорож 2. Основна частина. А. Актуалізація раніше вивченого досвіду вихованців: Вчитель: А тепер хлопці подивіться навколо себе. І скажіть, яка осінь буває? (Вивести на визначення рання/пізня) - А що ми можемо сказати про ранньої осені? Яка вона, що в цей час відбувається у природі? Як ранню осінь називають інакше? (листя – жовте, червоне, помаранчеве, листя опадає, птахи збираються на південь, день стає коротшим, ніч – довше). - Чому птахи відлітають на південь? (комахи впадають у сплячку, їсти нічого) - А що відбувається в природі пізньої осені? (Стає холодно, день став коротким, ніч довгою, птахи полетіли, випадає перший сніг, сонце не гріє, холодне). Вчитель: Молодці, багато знаєте про осінь. Гра «Назви ознаку» Хлопці, я вам зараз називатиму явища природи, а ви повинні утворити від них ознаки, наприклад: Вітер – вітряний Дощ – дощовий Хмара – хмарний Туман – туманний Холод – холодний. Б. Гра-вправа «Не втрачай пару» «Діти йдуть один за одним парами, взявшись за руки. За сигналом швидко опускають руки і продовжують йти поруч, не відстаючи і не переганяючи один одного. Після другого сигналу знову беруться за руки та продовжують ходьбу». В. Розповідь – спостереження про осінь. Вчитель: Давайте трохи пройдемося і подивимося якого кольору осінь? Подивіться ліворуч та скажіть, якого кольору листя на цьому дереві? - Вони ще зелені. Тепер подивіться праворуч і скажіть, якого кольору листя на цьому дереві? (Жовті, золоті.) За рахунок жовтого, золотого листя на березі осінь називають «золотою». Давайте разом скажемо: «Золота осінь». Вчитель: Осінь – це час дозрівання насіння, збирання врожаю. Жовтий колір - осінь символ. Сонячне вбрання садів, парків і лісів дало назву цій порі року - золота осінь. Окрім жовтого кольору для осінніх пейзажів характерний сірий та малиновий колір. І дуже цікаво спостерігати, як природа одними й тими самими фарбами пише спочатку радісний, яскравий, сонячний пейзаж, потім сумний та ніжний, і, нарешті, тьмяний, похмурий та похмурий. - Як зміни у неживої природивплинули на життя комах? (Їх поменшало) - Метелики з першими осінніми холодами гинуть, зимують тільки відкладені ними яйця. Багато комах забираються під кору дерев, у щілини будівель, і там перезимовують. Не видно мурах, вони збираються в глибині мурашника і закривають до нього входи. Все населення джмелиної сім'ї вимирає, залишаються лише молоді джмелі, які навесні збудують нове гніздо. – Вересень – це місяць «пташиних зграй». Чому? (Відповіді дітей) - Комах стає менше, тому відлітають птахи - ластівки, стрижі, тому що вони харчуються тільки комахами. Інші птахи змінюють не відльоту в теплі краї журавлі, граки, зозулі. Останніми відлітають гуси, качки та лебеді. Поки водоймища не замерзли, корми їм вистачає. Р. Динамічна пауза. Вчитель: Ох, хлопці, щось холодно! Давайте погріємо руки. Руки в кулачки стиснемо І трохи почекаємо. На долоні ми подуем, Всі сніжинки ми з них здуємо. Кожен пальчик ми візьмемо, сильно на нього натиснемо. (Діти виконують відповідні тексту руху). Д. Пальчикова гімнастика «Осіннє листя» Раз, два, три, чотири, п'ять. (Загинають пальчики, починаючи з великого.) Збиратимемо листя. (Стискають і розтискають кулачки.) Листя берези, Листя горобини, Листя клена, Листя осики, Листя дуба ми зберемо, Мамі осінній букет віднесемо. («Крокують» пальчиками.) Д. Гра «Вірю - не вірю» Вчитель зачитує твердження. Учні уважно слухають. Відповідають "вірю", якщо твердження вірне, "не вірю" - якщо невірне. - Ми йдемо восени лісом і бачимо, як під деревами цвітуть проліски («не вірю») - На деревах висять ягоди журавлини («не вірю»), - Сушаться гриби («не вірю»), - Сидять серед жовтого листя ластівки і співають пісні («не вірю»). - загавкав собака («вірю»), з трави вискочив білий заєць («не вірю») - При цьому він налякав жайворонка («не вірю») - І куріпку, які піднялися високо в небо і заспівали пісні («не вірю») , - А зайчик стрибнув у воду («не вірю»), - пірнув у свій будиночок («не вірю»), Заліз у м'яку постіль і тільки потім заспокоївся, заснув на цілу зиму («не вірю»). Е. ГРУППОВА РОБОТА. Трудова діяльність (відповідно до індивідуальних особливостей розвитку вихованців). 1-я група - збирання насіння, шишок, жолудів. 2-я група - збирання листя з дерев, кущів. 3-я група - спостереження за поведінкою комах та її опис. 4-та група - спостереження за чимось незвичайним, що буде помічено під час екскурсії, та опис. Вчитель: Збір листя. Уточнення з якого дерева і якого кольору листя зібрали діти. Вправа «Склади букет». Діти складають композицію з листям, чергуючи їх за кольором. 3.Підведення підсумків екскурсії. - Хлопці тепер ви знаєте, чому осінь називають жовтою, золотою? (Відповіді дітей.) - Що сподобалося і що запам'яталося вам у нашій екскурсії? - Молодці, хлопці, ви всі сьогодні добре відповідали, працювали. Домашнє завдання: розповісти батькам про свої враження на екскурсії, звернути увагу на фарби осені, її прикмети; у бібліотеці знайти загадки, книги про осінь. Картка №1. 1.На гілці 10 синиць. 6 синиць відлетіли. Скільки залишилось? 2. У Артема 9 копійок. Він знайшов 1 копійку. Скільки стало? 3.У класі 9 хлопчиків, а дівчаток на 4 менше. Скільки дівчаток? 4.На столі лежить 6 книг, а зошитів на 2 більше. Скільки зошитів? 5.Костя отримав 5 оцінок. З них 4-п'ятірки. Скільки четвірок? 6.Кость отримав на математиці 1 п'ятірку, на читанні ще 2 п'ятірки, а на музиці ще 1 п'ятірку. Скільки оцінок? 7.У Люби 3 марки, у Олени 7 марок. На скільки у Люби менше, ніж у Олени? Картка №3. 1. Боря купив 8 марок. 4 марки він втратив. Скільки залишилось? 2.Лена отримав 6 п'ятірок, потім ще 3. Скільки всього? 3.У вазі 3 троянди, а лілій на 2 більше. Скільки лілій? 4.До річки йдуть 8 каченят, а качок на 2 менше. Скільки качок? 5. У пакеті всього 7 цукерок. З них 1 ірис. Скільки шоколадних? 6.У Миші та Вані всього 9 льодяників. Мишко з'їв 4 льодяники, а Ваня стільки ж. Скільки залишилось? 7.У Лілі 3 шоколадки і 1 льодяник. На скільки шоколадок більше, ніж льодяників? Картка №2. 1.Було 8 цукерок. Петя з'їв 2 цукерки. Скільки залишилось? 2.На столі 5 груш та 3 апельсина. Скільки усього? 3. У Тимура 6 книг, а Алина на 2 більше. Скільки у Аліни? 4.Ми виписали 3 газети, а журналів на 2 менше. Скільки журналів? 5.У вазі 10 кольорів. З них 3 тюльпани, а решта - троянди. Скільки троянд? 6.У вазі 3 квітки, поклали ще 4 квітки, а 2 квітки зав'яли. Скільки залишилось? 7.У вазі 5 троянд, а тюльпанів4. На скільки троянд більше ніж тюльпанів? Картка №4. 1.Було 10 курчат. 3 втекли. Скільки залишилось? 2.У Петі 7 копійок, у Вови 2 копійки. Скільки усього? 3. У Елі 5 цукерок, а у Артура на 1 менше. Скільки у Артура? 4.У пакеті 5 груш, а в сумці на 3 більше. Скільки у сумці? 5.У дворі 5 кішок. З них 1 руда, решта - сірі. Скільки сірих кошенят? 6.Було 7 кошенят. 2 кошеня пішли, а 3 прийшли. Скільки стало? 7.У дворі 7 кошенят і 5 щенят. Кого більше та на скільки? Картка №5. 1. Було 7 чашок. 2 розбили. Скільки залишилось? 2.На гілці 4 ворони і стільки ж горобців. Скільки усього? 3.Діані 7 років, а Вітя на 1 рік молодший за Діану. Скільки років Віте? 4.У магазині продали 8 прасок, а ламп на 2 більше. Скільки ламп продали? 5.У парку всього 7 дерев. З них 3 липи. Скільки берез? 6.У парку було 4 дерева. Спочатку посадили 2 берези, потім ще стільки ж. Скільки стало? 7.У парку 6 берез та 2 осики. На скільки осин менше, ніж берез? Картка №6. 1.У Вови 7 листівок. Він подарував Мишкові 3 листівки. Скільки залишилось? 2.На дереві 7 птахів. 3. Скільки стало? 3.На першій полиці 2 книги, а на другій на 5 більше. Скільки книг на другій полиці? 4.Ліді 5 років, Антон на 2 роки молодший за Ліду. Скільки років Антону? 5.У класі 10 дітей. Із них 6 хлопчиків. Скільки дівчаток? 6.У класі 10 дітей. 5 людей вийшли, а 3 увійшли. Скільки стало? 7.У класі 9 хлопчиків та 10 дівчаток. На скільки дівчаток більше, ніж хлопчиків? Картка №7. 1.На пальто було 6 гудзиків. 3 відірвалися. Скільки залишилось? 2. Ілля з'їв 4 яблука та 3 груші. Скільки усього? 3.Світла живе на 3 поверсі, а Коля на 1 поверх вище. На якому поверсі мешкає Коля? 4.В озері 10 лящів, а окунів на 2 менше. Скільки окунів? 5.У Васі було 10 копійок. Після того, як він купив зошит, у нього залишилося 7 копійок. Скільки коштує зошит? 6. У Васі було 10 копійок. Він купив зошит за 4 копійки та блокнот за 5 копійок. Скільки копійок лишилося? 7. У Олени 5 рублів, у Юлі 9 рублів. У кого більше та на скільки? Картка №8. 1.У тарілці 8 слив. Костя з'їв 2 сливи. Скільки залишилось? 2.В саду ростуть 6 троянд і 3 півонії. Скільки всього кольорів? 3.У класі 5 шаф, а вікон на 2 менше. Скільки вікон у класі? 4.На верхній полиці 4 книги, а на нижній на 3 більше. Скільки книг на нижній полиці? 5.У сараї було кілька лопат. Коли 3 лопати взяли, лишилося 5 лопат. Скільки лопат було спочатку у сараї? 6.У Дениса було 2 олівці. Тимур дав Денису ще 2 олівці, а Ганни 3 олівці. Скільки олівців стало у Дениса? 7.У вазі 10 тюльпанів та 5 троянд. Чого більше та на скільки? Картка №9. 1. Було 10 копійок. Витратили 4 копійки. Скільки залишилось? 2.У машини 4 колеса. Скільки коліс у двох машин? 3.Коли 9 років, а Ігор на 2 роки молодший. Скільки років Ігореві? 4.На подвір'ї грають діти. Дівчаток 5, а хлопчиків на 1 більше. Скільки хлопчиків? 5.Всього 7 олівців. З них 3 червоні. Скільки синіх? 6.У Вови було 7 олівців. 1 він втратив. Потім він купив ще 4 олівці. Скільки стало? 7. У Вови було 7 синіх олівців та 2 червоних. На скільки червоних менше синіх? Картка №10. 1.Було 8 кульок. 3 луснули. Скільки залишилось? 2.У Каті 3 жовті кулі та 4 зелені. Скільки усього? 3.У Романа 9 олівців, а у Данила на 1 більше. Скільки у Данила? 4.У букеті 6 дзвіночків, а ромашок на 1 менше. Скільки ромашок? 5.У тарілці 8 овочів. З них 4 огірки. Скільки помідорів? 6. У тарілці було 8 овочів. Спочатку з'їли 2 огірки, потім 3 помідори. Скільки залишилось? 7. У тарілці 8 огірків та 5 помідорів. На скільки огірків більше, аніж помідорів? Картка №11. 1.На столі 10 брудних ложок. 5 ложок вимили. Скільки залишилось? 2.Дід Мороз подарував Юлі 3 шоколадки і стільки ж цукерок. Скільки усього? 3.В небі 8 літаків, а гелікоптерів на 3 менше. Скільки гелікоптерів? 4.Оле 6 років, Сергій на 2 роки старший. Скільки років Сергій? 5.У Міті 7 куль. З них 2 – великі. Скільки маленьких? 6. У Міті було 7 куль. 1 луснув, 2 полетіли. Скільки залишилось? 7.У Міті 3 великі кулі та 4 маленькі. На скільки більших кульок менше, ніж маленьких? Картка №12. 1.У вчителя 10 зошитів. 8 вона вже перевірила. Скільки залишилось? 2. Данил випив спочатку 4 чашки чаю, потім ще 1. Скільки всього? 3. Артем змайстрував 6 виробів, а Стас на 1 менше. Скільки виробів зробив Стас? 4.Світло 7 років. Юра на 3 роки старший за Свєту. Скільки років Юрко? 5.Петя спіймав лише 5 риб. З них 3 окуні. Скільки лящів? 6. Петя спіймав 5 риб, потім ще стільки ж. Мама із 3 риб зварила суп. Скільки залишилось? 7.Петя спіймав 3 окунів та 10 лящів. На скільки більше лящів, ніж окунів? Картка №13. 1.У листоноші 8 листів. 5 листів він роздав. Скільки залишилось? 2.На галявині 4 зайці. Прийшло ще 2. Скільки стало? 3.Віра живе на 5 поверсі, а Юля на 2 поверхи вище. На якому поверсі мешкає Юля? 4.У нашому будинку 5 поверхів. Будинок, що стоїть поряд, на 4 поверхи вищий. Скільки поверхів у сусідньому будинку? 5.В автобусі 9 осіб. Із них 5 чоловіків. Скільки жінок? 6.Курочка знесла 10 яєць. Мишка розбила 4 яйця, але курочка ще знесла 3 яйця. Скільки стало? 7. У листоноші 4 листи та 3 журнали. Чого більше та на скільки? Картка №14. 1.Було 9 кольорів. 4 зав'яли. Скільки залишилось? 2.На першій полиці 8 книг. На другий – 2. Скільки всього? 3.У Васі 7 прапорців, а у Антона на 3 менше. Скільки у Антона? 4.З городу принесли 5 ріпок, а морквин на 1 більше. Скільки морквин? 5. Було 10 яєць. Мишка пробігла і розбила кілька яєць. Залишилось 8 яєць. Скільки яєць розбила миша? 6. В автобусі було 5 людей. 3 особи вийшли, а увійшли 8 людей. Скільки стало? 7. В автобусі 9 чоловіків та 3 жінки. На скільки жінок менше ніж чоловіків? Картка №15. 1.Вітя вивчив 4 вірші. 3 він забув. Скільки залишилось? 2Лене 4 роки. Скільки років буде Олені через 2 роки? 3.Люба живе на 10 поверсі, а Юра на 4 поверхи нижче, На якому поверсі живе Юра? 4.У саду 4 яблуні, а кущів малини на 3 більше. Скільки кущів малини? 5.У вагоні їдуть 10 офіцерів: 4 з них – майори, а решта – капітани. Скільки капітанів? 6.У вагоні 7 пасажирів. Увійшов 1, вийшли 5. Скільки лишилося? 7.У саду 3 яблуні та 5 груш. Чого більше та на скільки? Картка №16. 1.В автобусі 6 осіб. 4 вийшли. Скільки залишилось? 2.Марат запросив на день народження 2 дівчаток та 3 хлопчиків. Скільки усього? 3. Володя живе на 4 поверсі, а Оля на 3 поверхи вище. На якому поверсі мешкає Оля? 4.У парку 6 дубів, а ялин на 2 менше. Скільки ялинок? 5.Мама спекла 8 пиріжків: 3 з них з капустою. Скільки із повидлом? 6. .Мама спекла 8 пиріжків. Надя з'їла 2, Юля з'їла стільки ж. Скільки залишилось? 7.У парку 6 дубів та 10 берез. Чого більше та на скільки? Картка №17. 1.Було 9 дітей. 2 хлопчики пішли. Скільки залишилось? 2.У класі 5 дівчаток та 4 хлопчики. Скільки усього? 3.Дарин 7 років, а Оля на 2 роки старше. Скільки років Олі? 4. Купили 10 апельсинів, а лимонів на 3 менше. Скільки купили лимонів? 5.На гілці 6 птахів. З них 3 ворони. Скільки синиць? 6.На гілці було 3 синиці. Прилетіло ще 4, а полетіло 2. Скільки залишилося? 7.На гілці 3 ворони та 5 синиць. На скільки синиць більше, ніж ворон? Картка №18. 1.Бабушка спекла 8 пиріжків. Сашко з'їв 3 пиріжки. Скільки залишилось? 2.В небі спалахнули 7 зірок. Потім ще 3 зірки. Скільки всього зірок на небі? 3.У вазі 3 троянди, а астр на 3 більше. Скільки у вазі айстр? 4.На дереві 7 синиць, а ворон на 5 менше. Скільки ворон на дереві? 5.В кошику всього 8 грибів. З них 6 їстівних, а решта – поганки. Скільки поганок у кошику? 6.Курочка знесла 8 яєць. Мишка 3 яйця розбила, потім курочка знесла ще 4 яйця. Скільки стало? 7. Курочка знесла 8 золотих та 3 простих яйця. Яких яєць більше та на скільки? Картка №19. 1.У книзі 9 сторінок. Коля 4 сторінки прочитав. Скільки залишилось? 2.У вазі 3 гвоздики та 2 ромашки. Скільки усього? 3.Довжина блокнота 9 сантиметрів, а ширина на 2 сантиметри коротше. Яка ширина? 4.У зоопарку 1 крокодил, а бегемотів на 2 більше. Скільки бегемотів? 5.На аеродромі 8 літаків. Декілька літаків відлетіли? 6. На аеродромі 8 літаків. Прилетіли 2, полетіли 5. Скільки лишилося? 7. На аеродромі 9 літаків та 3 вертольоти. На скільки літаків більше, ніж гелікоптерів? Картка №20. 1.У небі 7 зірок. 4 зірки згасли. Скільки залишилось? 2.На ялинці 6 іграшок. Лада почепила ще 1. Скільки стало? 3.Петя з'їв 4 груші, а Катя на 1 більше. Скільки з'їла Катя? 4.Коли 9 років, Оля на 4 роки молодша за Колі. Скільки років Олі? 5.На тарілці 7 ягід. З них 3 вишні. Скільки слив? 6. На тарілці 7 ягід. Вова з'їла 3 ягоди, Настя з'їла 2 ягоди. Скільки залишилось? 7. На тарілці 8 вишень та 5 слив. На скільки злив менше, ніж вишень? Картка №21. 1. Було 10 помідорів. З 2-х зробили салат. Скільки залишилось? 2.У Насті 5 марок. У Віри – стільки ж. Скільки усього? 3. Олені 5 років, а Ліля на 2 роки старша. Скільки років Лілі? 4.В лівій кишені 6 рублів, а правому на 1 рубль менше. Скільки рублів у правій кишені? 5. Іра зібрала 8 грибів. 2 з них – поганки. Скільки їстівних грибів? 6. Іра зібрала 2 гриби, потім знайшла ще 4 гриби, 1 поганку викинула. Скільки залишилось? 7.В кошику 8 білих грибів та 2 поганки. На скільки поганок менше, ніж білих грибів?

Урок-екскурсія до міського парку «Осінні зміни в природі».

Місце проведення: Горобина алея.

Час проведення: період золотої осені.

Мета екскурсії: поспостерігати за осінньою горобиною, в межах міста.

Завдання:

    формувати вміння спостерігати за осінніми змінами у природі;

    виховувати дбайливе ставлення до рідної природи.

    розвивати вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки.

Підготовча робота до екскурсії. Розмова про правила поведінки, техніку безпеки в природі.

ХІД ЕКСКУРСІЇ

I. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку Актуалізація знань учнів.

Вчитель:

Подумайте, хто зараз нас зустрічатиме?

Влітку одягається, а взимку роздягається. (Дерево).

А як воно називається дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Весною зеленіло, влітку засмагало,
Восени одягла червоні корали. (Горобина).

Вчитель:

Ми зараз з вами стоїмо поряд із горобинками. Подивіться на них. Чому на горобинках, так багато різнобарвного листя? Що з ними сталося? Напевно, вони захворіли. Чи живі вони?
- Поторкайте листочки, погладьте стовбури дерев. Звісно, ​​всі горобини живі.
– Придивіться: на стовбурі та гілочках видно малесенькі дірочки, через них дерево дихає. Воно живе. Восени змінюють колір і відмирають тільки листя, бо день не такий довгий і стало холодно.
- Сьогодні ми дізнаємося багато цікавого про горобину, тому що вона запросила нас до себе в гості.

3) Повторення

Вчитель:

Хлопці, навіщо ми ходимо в гості до природи?

Діти:

Щоб почути співи птахів, милуватися її красою, насолодитися свіжим, запашним повітрям, розкрити нові загадки природи.
Вчитель: - А хто пам'ятає, як треба поводитись у гостях у природи?

Діти згадують правила поведінки у природі:

1. Не галасуй і не турбуй мешканців лісу.
2. Не рви квіти, не ламай дерева.
3. Не залишай сміття у лісі.
4. Не розпалюй багаття.

Вчитель:

Є гарні слова: «Ти прийшов у гості до природи, не роби нічого такого, що вважав би непристойним зробити в гостях»

ІІІ. Основна частина

Вчитель:

До горобини нашого народу ставлення особливе. Вона є символом Росії. Вона є покровителем тих, хто народився з 21 січня до 17 лютого. Про неї складено багато пісень, віршів. А які народні пісні, вірші про горобину ви знаєте? (Відповіді дітей).

Фізкультхвилинка
1. «Години». Стоячи, ноги трохи розставлені, руки опущені. Розмахування прямими руками вперед і назад, вимовляти тик-так. Повторити 5 разів.
2. «Рости, як горобина». Стійка, ноги разом, руки вздовж тулуба. Підняти руки нагору, потягнутися, піднятися на шкарпетки – вдих; опустити руки вниз, опуститись на всю ступню – видих. Вимовити «у-х-х-х». Повторити 5 разів.

3. «Паровозик». Встати один за одним і повільно, проходячи між горобинок, робити поперемінні кругові рухи руками, примовляючи «чух-чух-чух».

Вчитель:

Поки ми грали, горобини приготували завдання. Розділіться по групах і виберіть собі кожен по горобині і розійдіться. (Біля кожної горобини лежить пакет із завданням).
– А тепер, хлопці, спробуйте відповісти на запитання з карток щодо груп.

1) Самостійна робота.

Завдання дається всім групам одночасно. Йде робота у групах (5 – 7 хвилин). Після перевірки роботи кожної групи проводиться гра.

Завдання першої групи.

Подивіться та скажіть, на що чи на кого схожі горобини?

Відповіді дітей: – Червоні, як багаття.
– Різнокольорові, наче хустку на плечі повісили, як дівчата.
– Сестрички у строкатих сарафанах.
– Бабуся крива «нахилилася, ніби щось шукає».

Вчитель:

Придивіться уважніше, а чим усі горобини схожі? (Діти: -Тонкі стовбури, тендітні, гіллясті, всі тонконогі красуні, строкаті і т. д.).

Вчитель: - Справді, горобина - ряба, значить строката. Від неї навіть в очах рябить.

Завдання другої групи.

Розгляньте листя горобини. Якого вони кольору, форми? Згадайте, які слова використовують поети при описі осіннього листя?
Розмова щодо матеріалів спостережень.

Відповіді дітей:

Червоні, жовті, бурі, золотаві, плямисті, розписні і т.д.

Вчитель:

Лист горобини дуже складний, схожий на цілу гілку з кількома, розташованими один проти одного листочками. Кожен листочок із зубчиками та більш овальний.

Конкурс «Найкращий букет з горобинового листя».

2) Гра «Летять листя»

Діти рухаються доріжкою. За сигналом ведучого "Листя 2!". Діти стають парами та пересуваються до певного сигналу. Подається новий сигнал "Листя 3!". Діти розбиваються на трійки та продовжують рух.

3) Гра «Осінній листопад»

У купці листя діти знаходять конверт, адресований їм. Коли його розкрили, то виявили в ньому листа від горобинок. Вони попросили розповісти їм, що цікавого вони знають про горобину.

Розмова про осінню горобину(Додатковий матеріал дає вчитель або підготовлений учень).

Вчитель:

Наукова назвагоробини означає «птахів, що ловлять». Вже з ранньої осені важкі кисті круглих помаранчевих та червоних ягід привертають до себе птахів. Деревина у горобини тверда, блискуча та дуже цінна. Використовується найчастіше виготовлення коліс. Матеріалом для виробів є засохлі гілки та коріння дерев.

Завдання третій групі.

Розгляньте ягоди горобини. Як ви думаєте, чому так кажуть, що осіння горобина схожа на новорічну ялинку?

Розмова щодо матеріалів спостережень.

Відповіді дітей:

Ягоди, як кульки на ялинці.
– А ще ягоди горобини схожі на маленькі яблучка.

Вчитель:

Знизу біля кожної ягідки горобини, немов вирізане, п'ятикутне отвір, здалеку здається чорною точкою.
Помаранчево-червоні грона плодів залишаються на деревах на всю зиму, оскільки плоди збирають після перших заморозків. З них варять варення, роблять начинки для цукерок. Недарма кажуть, у сіножат гірка, а в мороз солодка. Ягоди горобини дуже багаті на вітаміни і широко використовують у медицині. 23 вересня зветься горобець. У цей день розпочинали збирання врожаю горобини. Але не всю горобину зривали, частину ягід дроздам та сніговикам залишали.

Як ви вважаєте, чому?(Діти: - Для підживлення птахів).
– А як ми зробимо, заготовлятимемо для птахів або залишимо її на деревах
? (Діти: - Залишимо, тому що ягодами горобини харчуються багато тварин: дрозди, сопілці, снігурі, ворони, лисиці, зайці).

4) Гра «Швидкий поїзд»

Грають дві команди. За 3–4 метри від команди ставлять горобинні гілочки. За командою гравці швидким кроком прямують до гілочки, обгинають їх і повертаються в колони, де до них приєднуються другі за рахунком гравці і разом вони знову проходять той самий шлях і т.д.

IV. Підсумок екскурсії

Вчитель:

Ну ось, ми й побували в гостях біля горобини. Що ж цікавого ви впізнали? (Відповіді дітей).
Вчитель: - А на прощання вона просить нас написати твір - мініатюру "Мої спостереження в осінньому парку" і намалювати її осінніх подружок.

Давайте подивимося один на одного. Який подарунок подарували нам усім горобини? (Діти: - Рожеві, рум'яні щічки) .
– Чому?
(Діти: - Свіже повітря зміцнює здоров'я, а здорова людина завжди гарна).
– Подякуємо горобиням за ту красу та радість, якими вони щедро поділилися з нами.

Завершуючи екскурсію, вчитель оцінює поведінку дітей у природі, дякує їм за допомогу в роботі.

Заняття спрямоване на:

Ø закріплення уявлення дітей про ліс, як про спільноту тварин та рослин;

Ø повторення та закріплення з дітьми назви дерев, птахів, тварин, грибів, які мешкають і ростуть у нас у лісах.

Ø виховання інтересу до життя лісових мешканців та доброзичливе ставлення до них.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Екскурсія

екологічною стежкою в осінній ліс

Конспект заняття з екологічного вихованнядля дітей старшого дошкільного віку

Зиміна Ольга Юріївна

МБДОУ ЦРР дитячий садок №6 «Дзвіночок»

Луховиці 2014

Екскурсія екологічною стежкою до осіннього лісу.

Цілі:

  • закріпити уявлення дітей про ліс як про спільноту тварин та рослин; познайомити з ярусами (екологічними нішами) змішаного лісута його мешканцями.
  • повторити та закріпити з дітьми дерева, птахів, тварин, гриби, які мешкають і ростуть у нас у лісах.
  • вчити встановлювати найпростіші причинно-наслідкові зв'язки, які дозволяють співіснувати тваринам та рослинам.
  • формувати уявлення у тому, що у лісі все потрібні одне одному.
  • виховувати інтерес до життя лісових мешканців та доброзичливе ставлення до них.
  • закріпити знання дітей про правила поведінки у природі.

Матеріал до заняття:

Осіннє листя, природний матеріал: шишки, пеньки, гілки дерев; костюм Лісовика, Лісовика; ілюстрації із зображенням дерев, лісу, ялинки; картинки з знаками, що нагадують у кожної дитини.

Попередня робота:

бесіди, ігри, читання творів про природу, про ліс, спостереження на прогулянці, загадування загадок, розгляд ілюстрацій у книгах, читання віршів, художньої літератури, прогулянка осіннім садом.

Словникова робота:

ялинова гілка, дари лісу, медоносне дерево, сосновий бір, «щогла», діброва, яруси, модрина.

(Всі персонажі – діти нашої групи).

Хід заняття:

Вихователь: Хлопці сьогодні така чудова сонячна осіння погода. Так і хочеться прогулятися золотим осіннім лісом, згадати вірші про осінь, подихати лісовим повітрям, і просто помріяти.

Вихователь : Ну, що хочете в ліс на екскурсію?

Діти: Хочемо!

Вихователь: Тоді збираємось у дорогу. Діти заходять у ліс, вихователь запитує дітей: «А ви знаєте, чому листя восени жовтіє і падає?»

Діти: Тому що наступають холоди і земля промерзає, а коріння дерев не може вбирати вологу і листя жовтіє і падає.

Вихователь: Хлопці, а які найголовніші правила поведінки у лісі?

Діти: Не шуміти, не бігати, не топтати маленькі саджанці.

Вихователь: Привіт ліс, дрімучий ліс,

Повний казок та чудес.

Що в глушині твоїй таїться

Все відкрий, не приховай

Ти ж бачиш, ми свої!

Діти, а хто ще згадає вірші про ліс?

Діти: Берези коси розплели

Руками клени ляскали

Вітри холодні прийшли,

І тополі затупотіли.

Поникли верби біля ставка,

Осики затремтіли

Дуби величезні завжди

Начебто менше стали

Все присмиріло, зіщулилося,

Поникло, пожовкло.

Лише ялинка гарна

Зовсім покращала.

Вихователь: Діти давайте зупинимося та послухаємо, як вітер грає з кронами дерев.

(Діти зупиняються та слухають запис).

Вихователь: Ну що хлопці підемо далі?

(Виходить дідок – лісовичок).

Вихователь: Хлопці дивіться дідок – лісовичок іде якийсь сумний. Давайте привітаємось із ним.

Діти: Здрастуйте, дідок – лісовичок (не чує), вдруге діти вітаються з лісовичком.

Лісовичок: Доброго дня (охає і сідає на пеньок).

Вихователь: Що сталося?

Лісовичок: Та ось тут нещодавно гуляли Лісовик з Кікіморою, співали голосно пісні, кричали, голосно включали музику, бігали, насмітили, палили багаття і все залишили. Ось я ледве загасив багаття, і ось подивіться, що вони залишили по собі (сміття, пляшки, папери…).

Вихователь: Не горюй лісовичок, ми з хлопцями допоможемо твоєму горю, і щось придумаємо (правда, хлопці? – питає дітей). Ну, що підемо шукати Лісовика з Кікіморою? Лісовичок підемо з нами, дорогою покажеш свої володіння.

Лісовичок: Хлопці, а ви знаєте, до якого лісу ви прийшли?

Діти: У змішаному.

Лісовичок: А як ви здогадалися?

Діти: Тому що тут ростуть різні дерева: берези, сосни, дуби, ліщина, вільха, осика, липа, ялинки, модрина.

Вихователь: Хлопці, а як ви вважаєте, як називається ліс, де ростуть одні берези?

Діти: Березняк або березовий гай.

Вихователь: А де ростуть одні дуби?

Діти: Дубравник.

Вихователь: А де ростуть одні сосни?

Діти: Сосняк чи «щогловий» ліс, т.к. із сосен раніше будували кораблі, щогли.

Лісовичок: Діти, а ви знаєте, з скількох ярусів складається мій ліс?

Діти: 1-й ярус – ярус мохів та лишайників. Цей ярус найближчий до землі-матінки.

2-й ярус – густі трави, квіти, гриби.

3-й ярус – пишні кущі.

А 4-й – всіх він вищий

Шум вершин нам дуже чутний,

Шелесті листя, шарудіння, скрипи.

Це сосни, ялинки, липи.

Лісовичок: Молодці хлопці, я бачу, ви дружите з лісом та природою. Хлопці, зараз осінь та пишні яруси кущів та трав помітні вже погано. Але ви приходите навесні чи влітку, коли «прокидається» ліс. А ви любите загадки?

Його навесні та влітку

Ми бачили одягненим

А восени з бідолахи

Зірвали всі сорочки

А зимові хуртовини

У снігу його одягли. (Дерево)

У сіножатіт - гірка,

А в мороз – солодка. (Горобина)

Яке дерево вбирають один раз на рік? (Ялинка)

Яке дерево називають солодким, медоносним? (Липа).

Лісовичок: Молодці. А хто жителів мого лісу?

Діти: Птахи : сова, пугач, зозуля, дрізд, дятел, тетерів, глухар, сорока, сич.Гриби : грузді, подосиновик, підберезник, маслюки, лисички, білий гриб, опеньки.Звірі: лисиця, вовк, ведмідь, заєць, олень, лось, білка, куниця, кабан, їжачок.

Лісовичок: Хлопці мені час іти, треба перевірити звірів, як вони почуваються перед майбутніми холодами.

Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся,

Раз нахилився, два нахилився,

Руки убік розвів

Ключик, мабуть, не знайшов.

Щоб ключик нам дістати,

Потрібно на шкарпетки встати.

Вихователь: Ну що хлопці, а ми підемо далі шукати хуліганів, ми ж обіцяли допомогти лісовичку.(Діти йдуть далі і бачать Лісовика з магнітофоном і рогаткою в руках, голосно пісні співає, гілки на шляху ламає, стрибає…)

Вихователь: Здрастуйте Лісовик, він не чує, діти знову вітаються з ним.

Ви чому порушуєте спокій лісу?

Лісовик : Це що за малявки такі, щоб мені робити зауваження, це ліс нічий, що хочемо, те й робимо(дивиться на всі боки, шукає Кікімору). Де ж моя Кікімора, куди пішла!

Вихователь: Ти Лісовик не правий. Ліс – це спільний будинок природи, він для всіх, а ми в ньому лише гості.

Діти, давайте, допоможемо Льошому розібратися у своїй поведінці по відношенню до лісу.

Які правила поведінки у лісі знаєте?

Діти: У лісі не можна:

  • голосно говорити (кричати)
  • включати голосно музику
  • рвати з коренем квіти, гриби
  • ламати гілки дерев
  • розпалювати багаття
  • розоряти гнізда, мурашники
  • стріляти з рогатки у птахів
  • залишати за собою сміття
  • розбивати скляний посуд
  • палити

Вихователь: Хлопці, давайте пояснимо Льошому, таку ситуацію:

  1. Якщо спалахнув ліс з вини людини:

Діти: - загинуть звірі; птахи та їх пташенята

  • згорять дерева
  • не буде чистого повітря
  • не буде ягід, грибів, горіхів
  • а якщо згорять дерева, значить не буде паперу, меблів.
  1. Якщо розорити гнізда птахів, стріляти з рогатки птахів, тоді загинуть дерева, т.к. їх точитимуть черв'яки та шкідливі комахи, а цих комах поїдають птахи, чим більше птахів у лісі, тим він здоровіший.

Вихователь: Діти, давайте Льошому розповімо, що ми ще знаємо про охорону лісу.

  1. Якщо в ліс прийшов гуляти,

Свіжим повітрям дихати,

Бігати, стрибати та грати

Тільки, цур, не забувати

  1. Що в лісі не можна шуміти,

Навіть дуже голосно співати,

Злякаються звірятка,

Втечуть з лісового узлісся.

Гілки з дуба не ламати

Ніколи не забувати

Сміття із трави прибирати!

Даремно квіти не треба рвати!

З рогатки не стріляти!

Ти прийшов не вбивати!

  1. Метелики нехай літають,

Ну, кому вони заважають,

Тут не потрібно їх ловити,

Топати, плескати, палицею бити.

  1. Ти в лісі лише гість

Тут господар дуб та лось

Їхній спокій узбережи –

Вони ж нам не вороги!

Вихователь: Ну, що Лісовик, ти все зрозумів?

Лісовик: Все я зрозумів (прибирає сміття у пакет). Дякую, вам хлопці, за те, що навчили мене любити та розуміти природу. Жаль тільки Кікімора кудись втекла, їй би теж не заважало б послухати вас.

Вихователь: Лісовик, якщо не буде лісу, де ж ти житимеш, ти не подумав про це? А на згадку хлопці подарують тобі і Кікіморе знаки, що нагадують, будете дивитися і згадувати як треба поводитися в лісі!(Діти дарують Лєшему і Кікіморе знаки, які висіли у них на грудях.)

Вихователь: Ну, що хлопці, а нам час іти в дитячий садок, а то восени дні стають коротшими, і темніти починає рано.

Діти: Ти рости на радість людям

Ми будемо дружити з тобою,

Добрий ліс, могутній ліс,

Повний казок та чудес!

Ми ростемо, ростемо, ростемо!

Все про світ дізнаємося,

Не скривдимо ми комашок,

Гнізд не розоримо у пташок,

Не зірвемо прекрасну конвалію,

Мурашник збережемо,

Струмок не зробимо.

Вихователь: А ми до тебе ліс ще прийдемо в гості іншої пори року.

Вихователь: Ну що хлопці, ми сьогодні з вами побували в осінньому лісі, повторили правила поведінки в лісі, закріпили назви дерев, птахів, звірів. Під час усієї екскурсії всі намагалися правильно відповідати на запитання, слухати відповіді своїх друзів, не перебиваючи один одного, виконувати завдання, дані дані вихователем.

Список використаної літератури.

  1. Артемова Л. В. «Навколишній світ у дидактичних іграх». М., 1933р.
  2. Бондаренко О.К. «Дидактичні ігри у дитячому садку». М., 1991р.
  3. Виноградова Н.Ф. «Розумове виховання дітей у процесі ознайомлення дітей із природою». М., 1978р.
  4. Коломіна Н.В. «Виховання основ екологічної культури у дитсадку». Москва «Творчий центр» – 2003р.
  5. Маневцова Л.М. «Світ природи та дитина». Санкт-Петербург «Акцидент» – 2004р.
  6. Молодова Л. «Ігрові екологічні заняття з дітьми». Мн., 1996р.
  7. Ніколаєва С. Н. «Комплексні заняття з екології». Москва «Педагогічне суспільство Росії» – 2005р.
  8. Ніколаєва С.М. "Кохання до природи виховуємо з дитинства". Москва "Мозаїка-Синтез" - 2002р.
  9. Нуждіна Т.Д. «Енциклопедія для малечі. Диво – усюди». Я., 1998р.
  10. Попова Т.І. "Світ навколо нас". Москва "Лінка - Прес" - 2002р.
  11. Селіхова Л.Г. «Ознайомлення з навколишнім світом та розвиток мови». Москва «Мозаїка – Синтез»

mob_info